Timothy Leary i jego zwariowana psychologia, czyli jak kilka godzin w Meksyku może zmienić życie.

Czy obiło Ci się kiedyś o uszy nazwisko Leary? Nie chodzi o żadnego irlandzkiego piłkarza, czy muzyka. Timothy Francis Leary, a właściwie to Profesor Leary był psychologiem. Według niektórych można podzielić jego życie na dwa obszary: przed i po roku 1960. Przed tą datą był „zwykłym” profesorem na uniwersytecie Harvarda. Wykładał, pisał prace naukowe na temat osobowości, a jego jedynymi ekscesami było nadużywanie alkoholu podczas weekendowych spotkań z ludźmi, którzy wierzyli tylko w to, co można zmierzyć szkiełkiem i okiem. Podczas tego okresu stworzył nawet jeden z najbardziej popularnych kwestionariuszy do diagnozowania typów osobowości, które były wykorzystywane w publicznych instytucjach w całym kraju. Dla każdego psychologa to nie lada osiągnięcie, ale myślę, że dla żadnego z nich nie była to sprawa życia i śmierci tak jak dla Leary`ego w roku 1970. Zanim przejdę do filmowej ucieczki z więzienia stanowego, warto przyjrzeć się wydarzeniu z Meksyku dziesięć lat wcześniej.

Otwarcie drzwi percepcji w Meksyku

 

Pracując na jednej z najlepszych uczelni na świecie, czyli Uniwersytecie Harvarda Leary poznał tam Franka Barrona, który opowiedział mu o swoim doświadczeniu z magicznymi grzybami. Większość establishmentu naukowego (wraz z Learym) reagowała na takie opowieści zakłopotaniem, ponieważ stricte racjonalny człowiek nie potrafi dojść do związku przyczynowo skutkowego pomiędzy zjedzeniem paru grzybów, a odnalezieniem Boga. Nawet zalecił Barronowi, żeby nie plótł takich bzdur publicznie, ponieważ straci wiarygodność, co jeśli zna się dalsze losy Leary`ego jest najbardziej absurdalnym zdaniem wypowiedzianym przez niego. Jednak coś skłoniło go, do spróbowania tej egzotycznej potrawy i po roku siedział już w meksykańskiej willi i wraz ze swoim przyjaciółmi zjadł parę grzybków zawierających psylocybinę.  Po pół godziny, gdy aktywna substancja zaczęła działać,  świat wokół stał się niesamowicie kolorowy. Tim na przemian śmiał się i zachwycał wszystkim wokół. Nagle wstał i poszedł do swojego pokoju, aby położyć się w łóżku, gdzie totalnie odleciał. Jak to angielski poeta William Blake kiedyś napisał: Gdyby drzwi percepcji zostały oczyszczone, wszystko wydawałoby się nam takie jakie jest – nieskończone. To wydarzenie zmieniło życie Leary`ego o 180 stopni. Kilka lat później napisał: Przez te cztery godziny przy basenie w Cuernavaca dowiedziałem się o ludzkim umyśle, mózgu i jego strukturze więcej niż przez piętnaście lat w zawodzie psychologia.” Nawet biorąc pod uwagę tendencję Tima do przesady, można zakładać, że nauczył się sporo. Po kilku dniach wrócił na Harvard i całkowicie zmienił swoje podejście do psychologii. Zaczął badać wpływ różnych substancji psychodelicznych w tym psylocybiny oraz LSD na ludzi. W ciągu kilku następnych lat pod przewodnictwem Leary`ego przeprowadzono kilka badań, których wyniki były obiecujące. Nadal nie można było mówić na przykład o rewolucji w leczeniu psychicznie chorych, ale wielu z uczestników twierdziło, że te doświadczenia zmieniły ich życie na lepsze oraz, że doświadczyli jakiegoś rodzaju wglądów. Zbyt duży entuzjazm młodych studentów osaczających Leary`ego oraz zaczynających traktować go jako swojego guru spowodowało natychmiastową reakcję władz uczelni. W 1963 roku, czyli początkach tworzenia się ruchu hippisowskiego Profesor Leary został wyrzucony. I co dalej? Rewolucja!

grzyby

Podobnej wielkości grzybkami został poczęstowany Timothy. Od tamtej pory wszystko było już dla niego inne.

 

Roblox Hack No SurveyClash Royale HackClash of Clans HackPokemon Duel Hack8 ball pool hackClash Royale HackMobile Legends HackVainglory HackSuper Mario Run HackPixel Gun 3D HackYugioh Duel Links Gems and Golds HackStreaming Movie Online 2017

Najniebezpieczniejszy człowiek w Ameryce

Wyrzucenie z prestiżowej uczelni zadziałało na Leary`ego bardzo pozytywnie. Zebrał wokół siebie pokaźną grupę psychologów i innych zapaleńców gotowych odkrywać zakazane zakamarki swoich umysłów. Dzięki swoim rozległym znajomościom udało mu się stworzyć siedzibę swojej niezwykłej grupy. Opuszczona rezydencja w Milbrook nieopodal Nowego Jorku stała się jednym z pierwowzorów dla późniejszych hipisów. Generalnie było tam dużo seksu oraz narkotyków. Nikt się nie skarżył na nic, no chyba, że na bałagan, ale mam wrażenie, że nie stanowiło to dużego problemu. Muzycy, pisarze i inni artyści zaczęli się tam zjeżdżać jak muzułmanie do Mekki. Byli tam tacy ludzie jak Allen Ginsberg, Jack Kerouac, William S. Burroughs i wielu innych. Wkrótce dzięki tej działalności i rozprzestrzenianiu dobrej nowiny subtstancję o nazwie kwas lizergowy 25 (LSD) zaczęło brać kilkadziesiąt milionów amerykanów. Ludzie przestawali chodzić do pracy, zaczynali interesować się jogą i filozofią wschodu, a zamiast chodzić co niedziela do kościoła, wychodzili na dwór, aby być blisko natury. Te zmiany uderzały w sedno amerykańskiego społeczeństwo, którego jednym z głównych reprezentantów był bardzo poważny człowiek Richard Nixon. Nawet nazwał Leary`ego najniebezpieczniejszym człowiekiem w Ameryce. Całkiem fajne określenie, prawda? To nie mogło mu ujść na sucho. Wkrótce na granicy z Meksykiem profesor został zatrzymany  za posiadanie marihuany i skazany na… 30 lat więzienia. To oczywiście był bardzo adekwatny wyrok.

 

Jak Harrison Ford w ściganym

 

Szczęściem w nieszczęściu był kwestionariusz osobowości, który kwalifikował każdego więźnia do odpowiedniego ośrodka. Nie jestem w stanie wyobrazić sobie radości Leary`ego kiedy w więziennym stroju siada do biurka, zakłada okulary i widzi, że test, który może go zakwalifikować do więzienia pełnego morderców i gwałcicieli lub do takiego, gdzie największymi przestępcami są oszuści podatkowi i kieszonkowcy został całkowicie zaprojektowany przez niego samego! Tim rozwiązał test w taki sposób, że został skierowany do jednego z najlżejszych więzień w Kalifornii. Straż więzienna  nie była za bardzo ogarnięta, więc w odpowiednim momencie wspiął się na dach budynku i zsunął się po słupie telegraficznym, do pobliskiego lasu, gdzie czekał na niego samochód.  Profesor odjechał i uciekł z kraju. Dalsze losy twórcy słynnego hasła: Turn On, tune in and drop out są pełne wielu przygód, ale to temat na oddzielny artykuł. To co, mnie zastanawia w jego historii jest, to jak to możliwe, że jedno kilkugodzinne doświadczenie zmieniło całkowicie jego życie

IT-clown

A jedną z propozycji może być Clown. Oni musza mieć interesujące życie. Na pewno nie mniej niż profesorowie psychologii z Harvardu:-).

 

Stwórz swoje własne Cuernavaca

Pytaniem, które można sobie zadać inspirując się historią Timothy Leary`ego w meksykańskim mieście Cuernavaca jest niekoniecznie to, czy, aby za mało używamy substancji zmieniających świadomość, ale to jakiego rodzaju doświadczenia serwujemy sobie na co dzień. Skoro ten psycholog do czterdziestego roku życia robił generalnie coś, co ciągle utwierdzało go w jego światopoglądzie, mało miał okazji do jego zmiany. Tak samo jak na co dzień  spotykamy się z tymi samym ludźmi, czytamy te same gazety i w wolnym czasie robimy te same rzeczy. W książce jednego z przyjaciół Tima „Powstający Prometeusz” autorstwa Roberta Antona Wilsona jest jedno ćwiczenie:

  1. Wybierz sobie jeden światopogląd/subkulturę, która jest dla ciebie odległa. Niech to będzie taka grupa, którą generalnie znasz, ale nie kojarzysz szczegółów. Na przykład mogą to być antropolodzy, muzycy jazzowi albo informatycy
  1. Przez najbliższy tydzień zbierz o nich jak najwięcej informacji. Jakie czytają gazety, gdzie się spotykają i robią na co dzień.
  1. Spróbuj przynajmniej przez kilka dni stać się taka osobę. Może to będzie inna dieta, inne słownictwa i ubranie. Warto tez poeksperymentować i nie mówić nikomu ze swoich znajomych o planowaniu działania. Zabaw się w profesjonalnego aktora, którego sceną jest życie codzienne

Mam nadzieję, że nikt nie wybrał seryjnych morderców, neonazistów, czy wojowników barbarzyńców z filmu Braveheart. W każdym razie, dobrej zabawy życzę. Celem ćwiczenia jest to, żeby wszechświat stał się bardziej interesujący. Polecam!